התפתחות וחידושים בעולם הדפוס - מאז ועד היום – Cbook סיבוק
רעיונות וטיפים מדליקים לשילוב פריטים מודפסים בעיצוב הבית
28/03/2018
הדפסת רול אפ – למי זה ולמה זה כדאי?
11/04/2018

עולם הדפוס עבר במאות השנים האחרונות מהפכה של ממש. מהדפסה ידנית ומכונות בגודל של דירה ממוצעת, למדפסות שניתן לשאת בכיס ופיתוח דיגיטלי ברמה הגבוהה ביותר. הנה כמה מהשלבים החשובים ביותר בהתפתחות עולם הדפוס ומספר חידושים שפשוט שינו את העולם.

לוחות הדפוס הראשונים של גוטנברג

הרבה לפני שמישהו חלם על אלבומים דיגיטליים או על מכונות למינציה ששומרות על כל תמונה, היה זה יואן גוטנברג ששינה את עולם הדפוס. הרעיון שלו היה לא פחות ממהפכני: ליצור לוחות דפוס רב פעמיים שניתן לטבול אותן בדיו וליהנות ממשטחי עבודה מושלמים. מיותר לציין שעולם הספרות והעיתונות שינה את פניו.

הדפסה בעזרת מנוע קיטור

אם גוטנברג הביא את הדפוס להמונים, הרי שהמהפכה התעשייתי גרמה לו להיות מהיר וזול יותר מאי פעם. מכונות הדפוס אשר עבדו על מנוע קיטור היו פרק חדש בעולם הדפוס ואפשרו לצמצם את כוח העבודה בכל מפעל. על ידי המעבר מעבודת כפיים להדפסה תעשייתית, ניתן היה להדפיס יותר ויותר עיתונים בכל סבב.

הדפסה בשיטת האופסט

הדפסה בשיטת האופסט הייתה שלב נוסף במהפכת הדפוס ואפשרה להדפיס על שני הצדדים של כל דף. בשיטה זו, מערכת הלוחות הייתה דקה יותר והשינוע של הנייר עברה לאוטומטיזציה מלאה. בשיטה זו גם הדיו הצבעוני היה נפוץ יותר ולכן אפשר יצירה של תמונות באיכות גבוהה באופן יחסית. מערכות העיתונים אימצו בחום את השיטה והיא נחשבת לחלק בלתי נפרד מהתקשורת המודרנית.

המדפסת הביתית

מדפסת הזרקת הדיו הקלאסית בהחלט שינתה את כל מה שאנחנו חושבים על דפוס. האפשרות לחבר מוצר קטן כל כך למחשב האישי וליצור תמונות ואלבומים באיכות גבוהה, יצרה מהפכה של ממש. למעשה, לא מעט יטענו שהמדפסת האישית סיימה את תפקידם המסורתי של בתי הדפוס אשר היו פופולריים עד לאמצע שנות השמונים של המאה שעברה.

הדפסה בתלת מימד

הדפסה בתלת מימד אולי נחשבה למדע בדיוני, אך בשנים האחרונות אנו רואים כיצד אומנים ומעצבים בכל רחבי העולם משתמשים בטכניקה המופלאה הזו. מדפסת זו עובדת לאורך ולרוחב ומייצרת מודלים תלת מימדים אשר מתייבשים במהירות וניתנים לשימוש. העלויות הגבוהות של מדפסות אלו צפויים לצנוח ולהגיע למחיר של מכונות למינציה מתקדמות.

לסיכום, ניתן לראות שההתפתחות הטכנולוגית לא פסחה על עולם הדפוס. המעבר מלוחות ענק לדיגיטליות מלאה, מאפשרת לכל אחד מאיתנו ליהנות מהדפסה מהירה, משתלמת ואיכותית במיוחד.